Pleksa przezroczysta czy szkło hartowane – co lepsze do kabin prysznicowych?

Prysznic to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Urządzając lub remontując to pomieszczenie, chcemy, aby kabina estetycznie się prezentowała oraz dobrze spełniała swoje zadania w wymiarze praktycznym. Ważne więc, z czego wykonane są jej drzwi i ścianki. Jak sprawdza się tu szkło, a jak pleksa przezroczysta? Sprawdź!

Pleksa przezroczysta – tańszy zamiennik szkła?

Kabiny z przezroczystymi, szklanymi ściankami są bardzo estetyczne. Zdają się więc zupełnie wypierać inne opcje, takie jak kolorowy plastik czy materiałowe zasłony. Warto jednak wiedzieć, że dla naturalnego szkła istnieje alternatywa w postaci tworzyw sztucznych. Zamiennik najczęściej używany w kabinach prysznicowych to pleksa, czyli tzw. szkło akrylowe. Za jeden z argumentów przemawiających za tą opcją należy z pewnością uznać cenę. W przypadku pleksy może być ona nawet o połowę niższa, niż gdy zdecydujemy się na szkło hartowane. Może być to ważna informacja dla osób, które z jakiegokolwiek powodu szukają źródła oszczędności podczas remontu.

Co łatwiej utrzymać w czystości, szkło akrylowe czy zwykłe?

Niska cena pleksy może kusić, niektórzy przestrzegają jednak przed pochopnym decydowaniem się na tę opcję. Szkło akrylowe szybciej traci na estetyce (na skutek matowienia czy też zarysowań), przez co może istnieć konieczność częstszej wymiany drzwi i ścianek. Da się jednak opóźnić ten proces za pomocą właściwej pielęgnacji. Warto stosować środki czyszczące dedykowane takim kabinom, a także rozważyć inwestycję w zmiękczacz wody. Podłącza się go do instalacji doprowadzającej wodę do całego mieszkania. Osadzaniu kamienia na ściankach zapobiega również użycie na nich specjalnego impregnatu.

Pleksa przezroczysta i szkło a bezpieczeństwo użytkowania

Ważną kwestią użytkowania kabiny jest bezpieczeństwo. Nietrudno poślizgnąć się po porannym prysznicu i wpaść prosto na nasze piękne przezroczyste drzwi. Może wtedy zdarzyć się nawet tak, że wypadną z zawiasów. Jak w tej sytuacji zachowuje się szkło akrylowe, a jak naturalne? Pleksa przezroczysta po rozbicie nie tworzy małych, ostrych odłamków, jej pęknięcie nie powinno więc stwarzać zagrożenia. Szkło w zwykłej postaci zachowuje się inaczej, jednak wzięto to pod uwagę przy projektowaniu kabin prysznicowych. Obecnie szkło hartowane dopuszczone do produkcji drzwi i ścianek prysznicowych musi przejść testy, które sprawdzają, czy po jego rozbiciu nie powstają kaleczące odłamki. Obie opcje są więc bezpieczne i efektowne, a ostateczną decyzję należy podjąć po spokojnym przemyśleniu wszystkich za i przeciw.