Zmiana pracy. Jak przestać się bać?

Zmiana pracy to bardzo poważna decyzja, a badania nad stresem wskazują, że zmiana kariery mieści się grupie dwudziestu najbardziej stresujących rzeczy w życiu, mieszcząc się na skali tuż obok śmierci przyjaciela. Nie ma w tym nic dziwnego. Nasz mózg doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zmiana pracy będzie wymagać ogromnej energii i wiele czasu. Boimy się, że stracimy dochody, pozycję społeczną, znajomych i nie chcąc tego wszystkiego, rezygnujemy i poddajemy się. Jak walczyć z tym strachem?


Uświadom sobie, po co pracujesz


To pierwsza kwestia, nad którą musisz się zastanowić. Świadomość tego, po co w ogóle podejmujesz ten wysiłek, czyli jaki rezultat ma przynieść ci zmiana. O co walczysz? Interesuje cię rozwój zawodowy, awans, a może najbanalniej zdecydowanie wyższa płaca. Zastanów się, jaka jest twoja wizja przyszłości: chcesz poświecić się karierze zawodowej, aby jak najszybciej zgromadzić pieniądze na realizację marzenia np. o własnym domu? A może interesuje cię lepsze stanowisko, bo chcesz mieć nienormowany czas pracy, by elastycznie realizować swoje hobby? Świadomość tego, jak widzisz siebie i swoją przyszłość, zdecydowanie ułatwia podejmowanie decyzji o zmianach.


Zastanów się, czy zmiana nie jest konieczna


Kolejny sposób na zmotywowanie się do zmiany to wiedza o tym, co nie pasuje nam w obecnej pracy. Przypomnij sobie wszystkie lęki, frustracje, złe traktowanie, czyli wszystko to, co uprzykrza ci dotychczasowe zajęcie. Najgorzej jest, gdy doprowadzisz do sytuacji, w której pobyt w pracy nie tylko nie sprawia ci przyjemności, ale stresuje cię, nudzi i masz poczucie zmarnowanego życia. Pomyśl też o tym, co trzyma cię na dotychczasowym miejscu; znajomi, koleżanki, z którymi uwielbiasz plotkować, bliskość dojazdu? Jeśli żaden z powodów nie jest zawodowy, to znaczy, że praca przestała być pracą, a zaczęła być miejscem, w którym spełniasz się towarzysko. W takim momencie zmiana, choćbyś najbardziej się jej bał, to konieczność.


Zabezpiecz się finansowo


Zanim zmienisz pracę, przygotuj się na tę zmianę, także od strony finansowej. Przygotuj zaplecze finansowe w postaci oszczędności, które pozwolą na przeżycie przynajmniej trzech miesięcy. To taki luz finansowy, który ułatwia start, nawet gdyby w fazie początkowej twoje wynagrodzenie było niższe, niż zakładałeś.


Przygotuj się na ocenę


Znalezienie nowej pracy to dopiero początek i choć rozmowa kwalifikacyjna to wielki stres, jeszcze więcej strachu potrafi w nas wywołać pierwszy dzień. Postaraj się oswoić ten lek i przygotuj się, po prostu dowiadując się, czego tylko się da o firmie, w której będziesz zatrudniony. Banalna wiedza o tym, gdzie jest biuro szefa, toalety czy bufet znacząco ułatwia pierwsze dni.


Ocenie podlega nie tylko twoja wiedza


Nie zapominaj, że oceniane są nie tylko twoje kompetencje zawodowe. Zmiana pracy oznacza też zmianę środowiska, a ludzie oceniają „nowych” z dużą bezwzględnością. Zapewne zwrócą uwagę na twój sposób mówienia, gestykulację, a także… wygląd. Zadbaj o to, aby twój strój był wygodny, nie krępował cię i pozwalał na naturalne zachowanie. Postaraj się wcześniej ustalić, jaki dress code cię obowiązuje, aby nie odstawać od reszty. Nie ma nic gorszego niż wysokie obcasy i sukienka, gdy reszta wygodnie spaceruje w jeansach.

Rozpocznij pracę w opiece Niemcy: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

1 thoughts on “Zmiana pracy. Jak przestać się bać?

  1. Bezrobocie jest na niskim poziomie, także nie ma czego się bać i męczyć się w pracy, która nas wykańcza…

Comments are closed.