Jakie warunki powinien spełniać księgowy?

Już dawno mamy za sobą czasy, w których księgowość rzeczywiście polegała na liczeniu. W tym momencie ta branża niewiele ma wspólnego z matematyką, logiką czy jakimikolwiek cyferkami. Jeżeli na jakimś etapie pracy wystąpi potrzeba przeprowadzenia pewnych działań, zostaną one wykonane przez program komputerowy lub ewentualnie kalkulator, więc wiedza matematyczna księgowego może ograniczać się wyłącznie do umiejętności poprawnego przepisania danych oraz ewentualnie dodawania.

Czego w takim razie wymaga się teraz od księgowych?

Jakimi umiejętnościami muszą oni wykazać się w dzisiejszych czasach, jeżeli chcą nadal wykonywać swój zawód? Matematyka zostaje zastąpiona teraz głównie przez… prawo. Jednak matematyka jeśli chodzi o zarobki to jest na swoim miejscu. Warto np. zobaczyć ile zarabia księgowy w Warszawie – wawa.pl. Znajomość przeróżnych przepisów, których jest niestety całe mnóstwo, staje się o wiele ważniejsza od zdolności do liczenia skomplikowanych działań w głowie.

W pracy księgowego zamiast typowego umysłu ścisłego o wiele bardziej przydaje się teraz bardzo dobra pamięć. Trzeba mieć bowiem nie lada talent, by być w stanie wykuć niemalże na blachę przeróżne przepisy podatkowe i zrobić to tak, aby nie zapomnieć ich w przeciągu najbliższych lat (a najlepiej już nigdy), perfekcyjnie je rozumieć i zawsze być w stanie z nich skorzystać, łącząc teorię z praktyką.

Umiejętności i wykształcenie księgowego

Tak czysto technicznie księgowy musi być oczywiście osobą posiadającą zdolność do wykonywania czynności prawnych. Przed przystąpieniem do pracy, już na etapie rekrutacji, przyszli księgowi zawsze są proszeni o okazanie zaświadczenia o niekaralności. Muszą mieć też ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Są to takie podstawy, które w samej pracy niewiele znaczą, ale których mimo tego nie da się obejść, więc jednak warto o nich wiedzieć.

Ktoś, kto spełnia te podstawowe wymogi, jest już gotowy na to, by szukać pracy w wymarzonym zawodzie. Początkujący księgowy może mieć najpierw dość ciężko, ale z każdym kolejnym rokiem pracy będzie nabywać doświadczenia, zapewniającego mu dużo większą pewność siebie.