Jak rozpocząć frezowanie na obrabiarkach CNC
W teorii, temat dzisiejszego artykułu jest trywialny – postawić frezarki cnc, założyć frez palcowy i zacząć produkować. W praktyce, pierwszy problem na jaki natrafimy, to pytanie: Jakie frezarki cnc i narzędzia kupić?.
Istotne jest zrozumienie swoich celów biznesowych i zidentyfikowanie, w jakim celu chcesz używać frezarki CNC. Czy chcesz produkować części zamienne dla innych firm, czy może tworzyć unikalne produkty? Określenie swojej niszy i potrzeb pozwoli Ci skoncentrować się na odpowiednich typach obrabiarek CNC i operacjach, które będą dla Ciebie najważniejsze. Istnieje wiele różnych typów obrabiarek – najbardziej popularne są frezarki CNC w układzie pionowym (narzędzia, np. frez palcowy umiejscowiony jest pionowo) ze stołem krzyżowym takie jak obrabiarki Haas serii VF (najbardziej popularne w Polsce modele do VF2/VF3 oferujące odpowiednio 760 i 1000mm w osi X). Jeżeli planujemy obróbki wysokoseryjne, to prym wiodą frezarki CNC poziome (frez palcowy umiejscowiony poziomo) z paletyzacją, takie jak Haas EC400/EC500 pozwalające na obróbkę wielu przedmiotów jednocześnie w pełnych czterech osiach oraz wymianę całych palet w cyklu automatycznym. Dzięki temu nie tracimy czasu na przezbrajanie obrabiarki, bo wymiana detali odbywa się podczas obróbki, poza przestrzenią obróbkową. Jeżeli planujemy na początku prace warsztatowe i szukamy tańszego rozwiązania, to frezarki cnc Haas TM-0P możemy kupić już od 33 000eur uzyskując pojemność roboczą 500x300x400mm. Do obróbki skomplikowanych przedmiotów obrabianych wykorzystamy frezarki cnc serii UMC – pięcioosiowe centra pionowe pozwalające na uniknięcie ilości przemocowań, dzięki możliwości podejścia narzędzia (którym zwykle jest frez palcowy) do pięciu ścian wirtualnego sześcianu, będącego przedmiotem obrabianym.
Przed rozpoczęciem produkcji musisz zadbać o odpowiednie materiały i narzędzia. Zidentyfikuj, jakie surowce będą Ci potrzebne do produkcji oraz jakie narzędzia będą niezbędne do wykorzystania frezarki CNC. Współpraca z dostawcami narzędzi, którzy również dostarczyli Twoje frezarki CNC i oprogramowanie, to ponownie dobra strategia pozwalająca na uzyskanie wsparcia od jednej firmy niezależnie od źródła problemów technicznych, technologicznych, serwisowych czy obróbkowych. Firma Abplanalp będąca wyłącznym dystrybutorem obrabiarek Haas w Polsce, posiada w swojej ofercie zarówno narzędzia wysokowydajne najwyższej klasy marek, takich jak: Kyocera (jeden z liderów w produkcji narzędzi składanych), VanHoorn (główny produkt to frez palcowy w każdym smaku, wzorze i kolorze), Gerardi (uchwyty, imadła i szeroko pojęty workholding), jak też rozwiązania tańsze, budżetowe, idealne dla firmy zaczynającej swoją karierę z obróbką CNC, w tym Groth (zrzeszenie czołowych producentów narzędzi i oprzyrządowania w kategorii cena/jakość), ParaTooling (holenderski producent powiązany z grupą VanHoorn) czy też Totem (rozwiązania dla wiercenia, gwintowania i innych obróbek osiowych).
Oprogramowanie jest też narzędziem – frezarki CNC działają na podstawie programów napisanych w tzw. G-code, ale ręczne pisanie kodu jest czasochłonne i podatne na błędy programisty, przez co nasz nowy frez palcowy może uszkodzić się już w pierwszych sekundach pracy. Wybierz odpowiednie oprogramowanie CAM (Computer-Aided Manufacturing), które umożliwi Ci projektowanie i programowanie operacji obróbkowych. W trakcie doboru warto zastanowić się nad wspólnym dystrybutorem oprogramowania i frezarki cnc, celem zapewnienia pełnego wsparcia, kompatybilności i braku możliwości zrzucania odpowiedzialności za ew. problemy. Przykładem rozbudowanego, ale wciąż taniego, oprogramowania jest Esprit TNG posiadający nawet dedykowaną licencję „Haas Special Edition”, który pozwala tworzyć programy na frezarki cnc, tokarki cnc, wytaczarki, obrabiarki elektroerozyjne a nawet obróbki addytywne i programowanie sond pomiarowych.