Co wpływa na wysokość wynagrodzenia opiekunki w Niemczech?

Niemal każdego dnia na forach dla opiekunek w Niemczech pojawiają się komentarze na temat wynagrodzenia. Niestety, nie zawsze są one pozytywne. Wynika to z faktu, że wynagrodzenia za pracę w niemieckiej opiece charakteryzują się dużą różnorodnością. Możesz zarabiać więcej (lub mniej) niż Twoja koleżanka, ale wykonywać na pozór takie same obowiązki. Właśnie – czasem tylko na pozór. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na zarobki opiekunek pracujących w Niemczech.

Zarobki w niemieckiej opiece zależą od typu zlecenia

Pamiętaj, że praca w opiece w Niemczech jest różnorodna. Każdy podopieczny jest inny, ma inne oczekiwania, potrzeby i wymagania. Najchętniej wybierane zlecenia to oczywiście te, na których senior jest niemal całkowicie sprawny i potrzebuje jedynie niewielkiego wsparcia w codziennych czynnościach. Z każdą dodatkową „niedogodnością” wzrasta trudność szteli, ale przy okazji także wysokość wynagrodzenia. Jeżeli opiekunka w Niemczech jest w stanie zająć się także osobą cierpiącą na różne schorzenia czy zaopiekować się leżącym seniorem, dostanie więcej.

Na ostateczne zarobki opiekunek wpływa też szereg innych, czasem naprawdę niewielkich czynników. Jest to na przykład miejsce pracy (duże miasto, mała miejscowość, wieś), ilość dodatkowych obowiązków (chociażby opieka nad zwierzęciem podopiecznego) czy proponowany wymiar czasu wolnego. Niekiedy rodzina seniora płaci więcej, gdy ten ma „trudny” charakter i niełatwo znaleźć dla niego stałą opiekę. Jeżeli więc zależy Ci na wyższych zarobkach, to warto liczyć się z tym, że będziesz mieć trudniejsze obowiązki.

Znajomość języka a wynagrodzenie opiekunki w Niemczech

Przed wyjazdem do opieki w Niemczech dobrze jest zainwestować w naukę języka. Możesz wybrać się na stacjonarny kurs, uczyć się samodzielnie albo skorzystać z darmowych kursów językowych proponowanych przez Agencję Veritas. Poszerzając zasób słów i ucząc się gramatyki, podnosisz też swoją pewność siebie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się dogadać na szteli, a koordynatorzy zaczną proponować Ci lepsze zlecenia. Co za tym idzie, będziesz mogła wybierać spośród większej ilości ogłoszeń i zdecydować się na pracę, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Umiejętności i doświadczenie opiekunki wpływają na jej zarobki

W tak odpowiedzialnym zawodzie, jak opieka nad osobami starszymi, liczą się posiadane umiejętności. Mogą być one zdobyte bezpośrednio podczas zleceń, a także wyuczone na kursach i szkoleniach. Niemieccy pracodawcy mają różne oczekiwania, dlatego nie zawsze wiadomo, jakie umiejętności przydadzą się na danej szteli. Jeśli opieka w Niemczech dotyczy samodzielnego seniora, to zakres wymagań może być niewielki. Natomiast gdy opiekunka ma zająć się niepełnosprawnym lub mocno schorowanym podopiecznym, wymagania znacznie wzrastają. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ciągłe poszerzanie kompetencji. Być może będziesz trafiać na trudniejsze zlecenia, ale za tym pójdą również wyższe zarobki.

Warto wspomnieć także o doświadczeniu opiekunki w Niemczech. Tak, jak w każdym innym zawodzie, tak i tutaj liczą się poprzednie miejsca pracy i wykonywane w nich obowiązki. Jeżeli więc wcześniej pracowałaś już w niemieckiej opiece, przedstaw koordynatorowi z agencji odpowiednie dokumenty. Firmy opiekuńcze biorą pod uwagę też doświadczenie zdobyte w trakcie opieki nad chorym lub starszym członkiem rodziny. Ale jeśli dopiero rozpoczynasz pracę w zawodzie i nie masz doświadczenia, nie martw się. Każdy kiedyś zaczynał – na początek agencja zaproponuje Ci łatwiejsze oferty pracy, dzięki którym zdobędziesz kompetencje. A w miarę zyskiwania doświadczenia sztele będą coraz bardziej atrakcyjne, a wynagrodzenie wyższe.

Więcej znajdziesz na: Praca w Niemczech opieka.