Cały czas jest popyt na magazyny w Polsce

Wolumen transakcji na rynku magazynowym w 2021 roku był na poziomie rekordowym. Wyniósł 7,35 mln mkw. – jest to wzrost o 41% w porównaniu do poprzedniego roku, a także 175% średniej rocznej z lat 2016-2020. Rok 2022 zaczął się od wyzwań – nadal rozprzestrzeniania się pandemii covid-19, a także od inwazji Rosji na Ukrainę. Ona te czynniki mają ogromny wpływ na biznes – również na magazyny w Gdańsku, Szczecinie czy Żorach.

Rekordowy rok 2021

Rok 2021 wyróżniał się ogromną aktywnością deweloperów i najemców w branży magazynowej. Padły nowe rekordy – jak poziom popytu, podaży i powierzchni w budowie. Maleje też dostępność wolnej powierzchni magazynowej i liczba pustostanów.

Wzrost powierzchni magazynowych obserwuje się w całej Polsce, nie tylko na terenach Wielkiej Piątki – popularność zyskują też magazyny do wynajęcia w Gdańsku czy Zabrzu. Mimo to najwięcej powierzchni oddano do użytku na Mazowszu i Śląsku – 426 100 mkw. oraz 618 100 mkw. Branża nie zwalnia tempa.

Największe transakcje na rynku magazynów w 2021 roku

Wśród najważniejszych transakcji w 2021 roku są na przykład realizacja obiektu BTS przez Panattoni dla Zalando w Bydgoszczy, budowa obiektu BTS o powierzchni 104 400 mkw. w Hillwood Bydgoszcz dla Zalando czy też realizacja nowoczesnego magazynu o powierzchni 109 tys. mkw. dla DHL Supply Chain w Panattoni Park Poznań XI. Są to obiekty, które spełniają wymagania najemców – zostały w nich wdrożone nowe rozwiązania z zakresu ESG czy ekologii, a także zaawansowane technologie. Wielu deweloperów buduje też magazyny na wynajem w Gdańsku, Łodzi czy na Śląsku na konkretne zlecenie.

Prognozy rynku magazynowego na 2022 rok

Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej cały czas rośnie zapotrzebowanie na magazyny i hale produkcyjne w całej Polsce – jak Polska Centralna czy Śląsk. Popularność zyskują także powierzchnie magazynowe w Gdańsku, Rzeszowie czy Szczecinie.

Wynajem powierzchni magazynowych – Gdańsk zyskuje na znaczeniu

Łącznie zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej mogą wzrosnąć w 2022 roku do 30 mln mkw. Znacznie szybciej będą rozwijały się również takie lokalizacje jak Polska Zachodnia, głównie województwa lubuskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie. Zyskuje też Trójmiasto – magazyny w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Wzrost ten wywołany jest rozwojem i ekspansją sektora e-commerce. Utrzyma się, według prognoz, wysoki poziom aktywności deweloperów, gdyż cały czas jest zapotrzebowanie na magazyny. Są one potrzebne m.in. firmom kurierskim i logistycznym czy dystrybutorom detalicznym.