Saving money in a jar during the COVID-19 pandemic

Minimalizm jest współcześnie bardzo popularny. To nie tylko sposób prostego ubierania się, ale również cały styl życia polegający na upraszczaniu i osiąganiu większego poczucia spokoju. Nawet jeśli sama idea nie przypadła ci do gustu, warto zainspirować się zasadami minimalizmu, ponieważ wiele z nich odnosi się do gospodarowania pieniędzmi. Jeśli nigdy nie myślałeś o tym w tej kategorii przeczytaj nasz artykuł i zainspiruj się! To może być początek budżetowej rewolucji!

Kupuj mniej ale lepiej


Najważniejsza z zasad minimalizmu to kupować mniej ale lepiej. Jeśli kupujesz dużo ubrań na promocjach w sieciówkach z pewnością zauważyłeś, że często są one wątpliwej jakości i szybko się niszczą podczas noszenia oraz prania. Dlatego rozważ kupowanie mniejszej ilości ubrań i przedmiotów codziennego użytku, za to postaw na ich jakość i funkcjonalność. Wybierz naturalne, dobrej jakości materiały które wytrzymają próbę czasu, nawet przy intensywnym eksploatowaniu. Jednorazowo może to być duży wydatek, ale z perspektywy kilku lat zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy i czasu na poszukiwania nowych elementów garderoby.

Określaj swoje potrzeby


Być może robiłeś kiedyś spontaniczne zakupy i wracałeś do domu z całymi torbami rzeczy, które później lądowały na dnie szafy. Jeśli zdarzyła ci się taka sytuacja, następnym razem przed wypadem do sklepu określ czego szukasz i co jest ci najbardziej potrzebne, na przykład spodnie i elegancka koszula. Następnie skup się na tym i nie odwiedzaj innych działów w sklepie. To samo tyczy się kupowania kosmetyków, żywności i dodatków do domu. Najpierw planuj, potem kupuj. Dzięki temu nie będziesz mieć w domu niepotrzebnego bałaganu, a pieniądze zostaną w twoim portfelu.

Jedz proste posiłki


Każdy lubi dobrze zjeść. Człowiek, przysłowiowo, często je również oczami, dlatego decydujemy się na kolorowe i wymyślne potrawy. Tymczasem nasze ciało nie potrzebuje tego wrażenia, tak samo jak zbyt obfitych porcji. Dlatego postaraj się uprościć swoje jedzenie. Postaw na listę produktów, po których czujesz się dobrze i dodaj do niej inne zdrowe elementy. Możesz również stworzyć plan posiłków na kilka dni do przodu. To nie tylko sposób na dobre samopoczucie, ale również skuteczne oszczędzanie.

Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy


Pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy posiada wiele istotnych korzyści. Po pierwsze, możesz zyskać więcej przestrzeni i poczucie luzu. Po drugie, sprzedając to czego od dawna nie używasz możesz zdobyć dodatkowe środki pieniężne. W przedmiotach może być ulokowana bardzo duża kwota, szczególnie jeśli są stare i zadbane. Do łask wracają ubrania i meble z okresu PRL oraz antyki, dlatego warto skorzystać z tej mody.

Zadbaj o prosty wystrój mieszkania


Jeśli już pozbywasz się niepotrzebnych przedmiotów z domu, nie zastępuj ich nowymi. Prosty wystrój mieszkania jest nie tylko wygodny, ale również na dłuższą metę tani. Liczne przedmioty to tak zwane zbieracze kurzu, a ich czyszczenie wymaga czasu i specjalnych środków, które mogą dużo kosztować. Kupuj meble i dodatki dobrej jakości, tak, aby przetrwały lata i jednocześnie ogranicz ich ilość do niezbędnego minimum.

Dokonuj rozważnych zakupów


Zastanów się zawsze przed zakupem czy na pewno dany przedmiot jest ci potrzebny. Odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Czy potrzebuję tego? Czy będę tego używał? Czy mam już podobny przedmiot? Czy będę o niego dbać? Czy pasuje do mnie? Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości przed dokonaniem zakupu daj sobie co najmniej dobę na podjęcie decyzji. W przypadku dużych transakcji odczekaj nawet tydzień. Dzięki temu twój początkowy zapał ostygnie a ostateczna decyzja będzie bardziej racjonalna.

Daj znać w komentarzu która z naszych porad najbardziej ci się spodobała, a jeśli masz swoje własne porady podziel się nimi z czytelnikami.